12 общински служители подобриха своята експертиза за преразглеждане и оценка на ефективността на местните планове и мерки за смекчаване и адаптация към климатичните промени
В рамките на проект BGENVIRONMENT-4.004-0010 „Черноморска Електромобилност“ по програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на ФМ на ЕИП 2014-2021 г. беше проведен първи онлайн обучителен семинар на тема „Оценка на ефективността на общински стратегически планове по отношение на действията за смекчаване и адаптация към климатичните промени“. Тридневният семинар се състоя на 22, 23 и 26 юни 2023 г., като в него участие по двама от служители на общините, участващи в проекта: общините Каварна, Бяла, Дългопол, Долни Чифлик, Несебър и Приморско. Основна цел на събитието бе, чрез комбиниране на теоретични концепции и практически решения, да се повишат компетенциите на общинските служители относно преразглеждането и оценяването на ефективността на общинските стратегически планове и мерките, които вече са предприети по отношение на действията за смекчаване и адаптация към климатичните промени.
Обучението се основаваше на факта, че местните власти играят ключова роля в преодоляването на проблемите от климатичните промени. 70 % от законодателството на ЕС, 70 % от мерките за смекчаване на климата и 90 % от мерките за адаптиране, както и 65 % от целите на ООН за устойчиво развитие са в компетентностите на местните власти. Ангажиментите им включват разработване на планове, намаляване на емисиите, промяна на инфраструктурата, сътрудничество и образование. Устойчивите практики и действия на местните власти създадат устойчива общност и подобряват благосъстоянието на гражданите.
Общините – партньори имат Планове за интегрирано развитие, планове за устойчиво енергийно развитие или за енергийна ефективност , които в различна степен са фокусирани върху устойчивото развитие, рискове и уязвимости от изменението на климата и адаптацията към тях.
Следните теми бяха застъпени в обучението по проекта, проведено от екипа на Асоциация на Българските Черноморски Общини (АБЧО):
- Рамка и нормативна база в областта на климатичните промени
- Методика на извършване на оценка на ефективността на общинските стратегически планове
- Събиране на данни за оценка на ефективността на общинските стратегически планове
- Анализ на данните за оценка на ефективността на общинските стратегически планове
- Оценка на ефективността на общинските стратегически планове
- Идентифицирането на подобренията – важна стъпка при оценката на ефективността на общинските стратегически планове и мерките за смекчаване и адаптация към климатичните промени
- Преглед и обновяване на стратегическите общински планове
В рамките на дискусионните панели участващите в обучението общински служители бяха помолени да дадат примери за последствия от климатичните промени в техните общини, да посочат разработени стратегии, програми и планове на тяхната община с включени елементи на климатичните промени, да разкажат как се прави оценка на стратегическите планове в тяхната община, какви подходи и методи за събиране на информация използват в тяхната община, т.н.
Кратко видео от обучителния семинар:
Презентациите от обучениетоса качени тук: