Двудневната международна конференция в Унгария събра NEETs и заинтересовани лица от България, Италия, Испания, Румъния и Словения
През периода 20-21.09.2021 г. партньорите по проект еNEET Rural, националните заинтересовани страни и безработни младежи до 29 годишна възраст (NEETs) имаха възможността да се срещнат лично в Будапеща и да си сътрудничат, обменят опит и идеи за развитие в сферата на селското стопанство и предприемачество. Международното събитие, организирано от унгарския партньор (FRUTO), започна със срещата на партньорите от консорциума в социалния център S4 Net и събитие със заинтересованите страни в две паралелни сесии. Докато партньорите по проекта обсъждаха напредъка на проекта, постигнат през последните 6 месеца от изпълнението му и как да се гарантира устойчивостта на резултатите и да се капитализира проектът, събитието „Посредничество“ включи много заинтересовани лица от страните партньори в ползотворни разговори за селското стопанство и селските райони, млади безработни хора и тяхната роля в селския живот, също така някои от заинтересованите страни представиха своята работа и опит.
Следобедната сесия на 20 септември продължи с дългоочакваното международно start-up състезание. 18 млади, амбициозни и бъдещи предприемачи от България, Испания, Италия, Словения, Румъния и Унгария, избрани за победители на национално ниво, се включиха в състезанието. Представяйки различни агро-бизнес идеи пред международно жури, аудиторията се наслади на впечатляващи презентации, много интересни дейности и бизнес възможности за решаване на проблеми в селското стопанство с иновационни технологии.
След гласуване и пълно единодушно решение журито обяви трите най -добри бизнес плана сред 18 избрани за участие на международно ниво. Те са много екологични, модерни теми, свързани с градско земеделие, много дефинирани продукти и имат добър потенциал на пазара според членовете на журито:
1-во място: Бизнес идеята #Yumento от Словения
2-ро място: Бизнес идеята #UrbanFarmer от България
3-то място: Бизнес идеята #LifeVillageHolisticFarm от Унгария
„Yumento е здравословна, хипоалергенна храна за кучета, базирана на насекоми, която комбинира протеин от насекоми с растителни съставки по устойчив начин. Алергиите към кучета най-често се предизвикват от месо, риба и соев протеин, причинявайки много храносмилателни и ставни здравословни проблеми. Кучетата са по-малко здрави поради огромната употреба на антибиотици, прекомерна сол и добавки. Хипоалергенната първокласна храна за кучета на пазара също е скъпа. Рецептата на Yumento осигурява хипоалергенна храна за кучета с високо хранителен състав на кучешка храна, което я прави по-питателна от сурова пържола или пиле без добавки, антибиотици или прекомерна сол. Вместо традиционните протеини, основният протеин на Yumentos е протеинът от насекоми Black Soldier Fly (BSF). Хранителната стойност на насекомите BSF е същата като рибата, месото и соята, взети заедно, което прави Yumento изключително здравословно“, споделя победителят от Словения в международното start-up състезание.
„Целта на нашия старт-ъп UrbanFarmer е да създадем иновативна модулна система, която да даде възможност на хората, живеещи в градовете да отглеждат зеленчуци, плодове, билки, цветя и др. на своите тераси. Системата ще се проектира така, че да има специален дизайн, който да позволява да бъде монтирана на всякакъв вид тераси или открити общи пространства. Системата ще включва и поливна система и възможност за предпазване от неблагоприятни атмосферни условия. Системата трябва да е модулна и да има възможност да бъде надграждана, както и да е произведена от рециклируеми материали. В нашата страна производители на такъв тип системи все още няма, въпреки, че градските ферми все повече се разширяват, а заинтересованите да се заминават с градско земеделие използват стандартни саксии, кофи, бутилки и т.н. Предлаганите подобни системи на американски и европейски производители са много скъпи за стандартите на българския потребител и все още не се внасят в страната. Система ще се състои от саксии със специфична форма, която да позволява закрепването има на различни повърхности – стени, парапети, подпрозоречни рамки и др. Тези саксии трябва да бъда модулни и стандартизирани за да може на принципа на LEGO да се изгражда градската градина“, споделиха младежите от България.
Унгарският участник, заел трето място, сподели, че „LifeVillageHolisticFarm е ферма за посрещане на гости, туристи и производство на биопродукции, предлагаща избягване от ежедневието за няколко дни и съчетание на екскурзия, работилница, лагер, тиймбилдинг, обучение и други по-големи събития като сватби, кръщенета, т.н. Нейната уникалност идва от цялостното земеделие, където производството и преработката са в хармония с природата; говеда и домашни птици с динамична паша, агролесовъдни системи, където се извършва и производство на гъби. Освен това научните изследвания, образованието и други социални дейности включени като услуги, също са важни в ежедневието. ”
Двудневното международно събитие в Унгария завърши с посещения на фермери в провинцията. Националните заинтересовани страни и младежи имаха възможност да се срещнат лично със собствениците на семейно управлявана еко ферма за ябълки в Иполидамас и Malomkert Ökoturisztikai Központ (Център за екотуризъм), разположен в Сзоб.
#EEANorwayGrants #EEAandNorwayGrantsYouthEmploymentMagazine #YouthEmploymentMag #FundforYouthEmployment #NEET