DRP0301177
COOPOWER – Практики за насърчаване на заетостта в подкрепа на уязвими младежи
Партньори:
- Център за изследване на демокрацията – България (водещ партньор)
- Изследователски институт HETFA – Унгария
- Платформа за социална промяна – Украйна
- Словашка бизнес агенция – Словакия
- Институт за структурна политика – Чехия
- Център за социални иновации – Австрия
- Унгарски Университет на Трансилвания Sapientia – Румъния
- Асоциация на българските черноморски общини – България
- ПУЛС Балкани – Сърбия
Финансиран: Програма Интеррег „Дунавски регион“ 2021-2027 (DRP); Програмен приоритет – По-социален Дунавски регион; Специфична цел 3.1: Достъпни, приобщаващи и ефективни пазари на труда
Продължителност: 36 месеца (01.04.2025 – 31.03.2028)
Общ бюджет: 1 793 390,00 EUR
———————————————————————————–
Териториалните различия са значителни в страните от Дунавския регион (ДР) по отношение на достъпната заетост за млади хора от различен произход, поради което е от решаващо значение да се постави силен политически фокус върху подкрепата на интеграцията на пазара на труда и активирането на уязвимите млади хора, особено в неравностойно положение в маргинализираните региони. С целенасочени политики за уязвими младежи пазарите на труда в ДР могат да станат по-приобщаващи и социално отзивчиви, създавайки подкрепяща среда, която култивира икономически растеж и развитие.
COOPOWER има за цел да подобри пригодността за заетост и социално-икономическото включване на уязвимите младежи в Дунавския регион чрез насърчаване на междусекторното сътрудничество, насърчаване на иновативни и ефективни решения и предоставяне на информация за разработване на политики, базирани на доказателства. Чрез персонализирани мерки, споделяне на знания и ангажиране на заинтересованите страни, COOPOWER има за цел да подкрепи интеграцията на пазара на труда на уязвими младежи в 8 държави и да допринесе за по-социално приобщаващи пазари на труда в региона и извън него.
Иновативният подход на проекта се крие в новоразработените решения: модели на междусекторно сътрудничество за подкрепа на заетостта и активиране на уязвими младежи. Моделите на сътрудничество са интегрирани в младежки политики или прилагани по систематичен начин на местно ниво.
Предвидени дейности:
WP1. Установяване на базово ниво и капитализиране на съществуващите знания и практики
Проектът ще се възползва от вече съществуващите знания и практики, които действат при справянето с регионалните различия, младежката безработица и целевите групи в неравностойно положение. За цялостния кооперативен характер на проекта ще се картографират ефективни основани на сътрудничество, практики в подкрепа на уязвими младежи в държавите от Дунавския регион, които да ръководят процеса на прилагане на сътрудничество бъдещи интервенции за активиране на младите хора и приобщаващи пазари на труда.
WP2. Укрепване на местното сътрудничество и засилване на транснационалния политически дискурс
Ще се създадат мрежи от заинтересовани страни, които да увеличат междусекторното сътрудничество на множество нива:
1) Инкубаторите за местно сътрудничество – във всяка партньорска страна ще ангажират местни заинтересовани страни за подкрепа на младежката заетост въз основа на междусекторно сътрудничество;
2) Центърът за транснационален диалог (ХЪБ) – ще насочи вниманието към значението на моделите на междусекторно сътрудничество и ще засили политическия дискурс относно териториалните различия във възможностите за заетост на (уязвимите) млади хора в Дунавския регион. Ще бъде разработена Съвместна стратегия за устойчивост за ефективна работа на Инкубатора и ХЪБа, както и приложение на местните и транснационалните мрежи извън проекта.
WP3. Обучение, основано на доказателства за адаптивни решения
Проектът ще се съсредоточи върху проектирането на адаптивни решения и насърчаване вземането на решения, основаващи се на доказателства. Пилотните действия ще бъдат съвместно проектирани и тествани за разработване на адаптивни модели на междусекторно сътрудничество за интегриране на уязвими младежи на пазара на труда в региони в неравностойно положение. Решенията и резултатите от проекта като цяло ще бъдат превърнати в местни и транснационални стратегии.
COOPOWER ще създаде 9 стратегии и ще разработи 6 местни решения, тествани поотделно в партньорските държави в полза на повече от 800 млади хора. Проектът същевременно ще обедини 18 организации от Дунавския регион (партньори и асоциирани организации), които да си сътрудничат в рамките на партньорството, и ще ангажира повече от 600 заинтересовани страни в местни/транснационални дейности и събития.
Целеви групи:
- уязвими младежи на възраст 15-30 години (бенефициенти)
- различни заинтересовани страни: младежки политически и изследователски организации, експерти по младежка политика, местни лица, вземащи решения и представители на местните власти, практици, младежки работници, социални работници, местни МСП, работодатели и младежки асоциации