АБЧО и Община Аксаково
подписаха Споразумение за сътрудничество за справяне с младежката безработица в малките населени места
В началото на месец януари 2020 г., Кметът на Община Аксаково – инж. Атанас Стоилов официално подкрепи изпълнението на проект “eNEET Rural: Насърчаване на предприемачеството и подобряване уменията на незаети и неквалифицирани младежи от малките общини“ като подписа Споразумение за сътрудничество с Изпълнителния Директор на АБЧО, г-жа Марияна Кънчева.
С подписването на настоящото споразумение, община Аксаково в лицето на г-н Стоилов изрази съгласие, в условията на трайно партньорство и взаимноизгодно сътрудничество, да подпомага работата на Асоциацията с младите хора с фокус към нискоквалифицирани младежи до 29г. живеещи в малките населени места, които не учат и не работят и са загубили мотивация за търсене на работа.
Имено, проект eNEET Rural предвижда дейности за повишаване уменията на тези младежи като стимулира тяхното предприемачество и успешна реализация на пазара на труда в селскостопанския сектор. Чрез различни форми на обучение, младежки конкурси, обмен на персонал и консултации за намиране на работа се очаква включените в проекта младежи да развият своите професионални умения и стимул за навлизане на пазара на труда. Финансиран от the EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment (ЕИП и Норвежкият грант за младежка заетост), проектът се изпълнява от организации от Норвегия, Италия, Испания, Словения, Унгария и Румъния, които представляват мрежа от организации в подкрепа на безработни млади хора, в т.ч. младежки НПО, образователни и обучителни центрове, сдружения на общини, агенции за регионално развитие и бизнес инкубатори с фокус върху земеделието. Асоциация на Българските Черноморски Общини (АБЧО) е водеща организация на международния консорциум.
Община Аксаково е третата поред малка община от област Варна, след Девня и Белослав, които подпомагат изпълнението на eNEET Rural в България. По данни на ГРАО към 31.12.2018г., по настоящ адрес броят на младите хора в община Аксаково на възраст 15-29 г. е общо 3256 души, a равнището на безработица сред тях е 7.6%. В общината има назначен младежки медиатор, чиято работа е да идентифицира младежи от 16 г. до 29 г. на територията на общината, които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ, да събира информация и провежда срещи с тях, с представители на местната власт, училищата, работодатели и НПО.
В края на месец Ноември 2019 г., АБЧО проведе първия си обучителен курс „Базови умения за кандидатстване за работа“ в град Сливен. Асоциацията възнамерява да организира серия обучения за изграждане на Базови умения за намиране на работа (с фокус умения за подготовка на CV, участие в интервю за работа, умения за комуникация, т.н.) и Агро-професионални умения (с фокус върху иновациите и технологиите в селскостопанския сектор) до края на проекта – Септември‘ 2021 г.
Повече информация за процедурата за записване и как да кандидатствате за включване в курсовете, може да намерите тук: www.ubbsla.org/eneet-cources