Юбилейна научно-практическа конференция
„Агробизнесът и селските райони – икономика, иновации и растеж“
На 18 юни 2021 г. се проведе Юбилейната научно-практическа конференция „Агробизнесът и селските райони – икономика, иновации и растеж“, организирана от катедра „Аграрна икономика“ при Икономически университет – Варна със съдействието на Асоциацията на земеделските производители в България.
Форумът, по повод 30-годишнината от основаването на катедрата, бе официално открит от Ректора на университета, проф. д-р Евгени Станимиров, доц. д-р Мария Станимирова – ръководител катедра „Аграрна икономика“ и гл. ас. д-р Дамян Киречев. Участници в конференцията бяха представители на водещи научни организации и университети в страната и чужбина, държавната администрация и бизнеса. Основните акценти бяха поставени върху икономическите предизвикателства и възможностите за постигане на устойчив растеж на аграрния бизнес и селските райони. Представени бяха възможностите за иновации и конкурентоспособност на агробизнеса, интегрираното развитие на селските райони, Европейски и национални аграрни политики, зелена икономика, както и аграрикономическото обучение и реализацията му на практика в страната.
От името на Асоциацията, инж. Тодор Тонев взе участие в събитието с Доклад „Енергиен потенциал в аграрната икономика“ и представи възможностите за енергийна ефективност в секторите лозарство и овощарство, животновъдство. „В последните години все повече се изучават и прилагат възможности за производство на енергия от продукти от аграрната икономика. Има възможност да се произвежда електроенергия, топлоенергия, газ биоетанол, дизел и др. от земеделски продукти. През последните години се забелязва и опасност от конкуренция между хранителните продукти и енергийните продукти в земеделието. Поради това, ЕК не подкрепя производството на дизел от първични земеделски продукти. Представеният доклад разгледа потенциала на Бургас за производство на енергия с цел да се демонстрират новите бизнес възможности и добавянето на стойност в аграрната икономика“, заключи инж. Тонев в своя доклад. Освен това, той взе участие в дискусионните панели на конференцията и сподели опита на АБЧО в изпълнението на проекти, свързани с аграрния бизнес и намирането на работа в сектора. Един от тези добри практики е текущият проект eNEET Rural, финансиран от ЕИП и Норвежкият грант за младежка заетост, в който Асоциацията е водещ партньор на консорциум от организации от Испания, Италия, Румъния, Унгария и Норвегия.
Конференцията се излъчваше на живо в YouTube, както и предостави възможност за присъствено и дистанционно участие.
Източник снимки: ИУ – Варна, Катедра „Аграрна икономика„